4 veidi kā izmantot maršruta plānošanas un optimizācijas risinājumus

Globālā e-komercijas tirgus izaugsmes rezultātā ir strauji pieaudzis transporta un piegādes pakalpojumu sniedzēju darba apjoms. Tā ietekmē daudzi uzņēmumi meklē arvien jaunus tehnoloģiju risinājumus, kas palīdzētu efektīvāk pārvaldīt darba procesu. Maršruta plānošana un optimizācija ir viens no iespējamajiem risinājumiem un ne velti – saskaņā ar Logistics Bureau datiem, uzņēmumi, kuri iegulda piegādes ķēdes procesu optimizācijā, var palielināt piegādes apjomus, vienlaikus samazinot operatīvās izmaksas līdz pat 15%.

Maršruta plānošanā iespējami daudzi izmantošanas veidi, tāpēc, lemjot par labu kādam risinājumam, rūpīgi jāizvērtē, vai tas spēs nodrošināt tavām vajadzībām atbilstošu plānošanu. Šajā rakstā ar vienkāršotu, izdomātu piemēru palīdzību pastāstīsim par dažiem no izplatītākajiem risinājuma izmantošanas veidiem un parādīsim, kā tos realizēt, izmantojot Mapon platformu.

Vienkārša maršruta plānošana ar vairākiem piegādes punktiem

Maršruta plānošana ar vairākiem piegādes punktiem bez kravas un citiem ierobežojumiem ir risinājuma pamats, un to var izmantot, plānojot jebkura transportlīdzekļa maršrutus, kā arī lai risinātu tā saucamo ceļojošā pārdevēja problēmu (no angļu val. – travelling salesman problem). Tev tikai jānorāda maršruta sākuma un beigu adrese, jāpievieno piegādes adreses manuāli vai izmantojot kādu no importēšanas iespējām, jāizveido maršruts un jāļauj platformai to optimizēt tavā vietā.

Izmantosim Ziemassvētku vecīti kā piemēru. Tuvojas Ziemassvētku vakars, un vecītim jāizplāno labākais maršruts, lai nogādātu dāvanas no savas noliktavas bērniem visā valstī. Tā kā viņa kamanām nav svara vai kravnesības ierobežojumu, Ziemassvētku vecītis maršruta plānošanas risinājumā kā maršruta sākuma un beigu punktu norāda savas noliktavas adresi Lapzemē, tad ātri pievieno visas piegādes adreses un veic maršruta optimizāciju, lai pārliecinātos, ka tiek izvēlēts labākais iespējamas maršruts. Kad optimizācija ir pabeigta, vecītis nosūta maršrutu uz Mapon GO mobilo lietotni transportlīdzekļu vadītājiem, lec kamanās, atver maršrutu savā iecienītākajā navigācijas lietotnē un ir gatavs doties ceļā. Lūk, kā notika Ziemassvētku vecīša maršruta plānošana!

Sarežģīta maršruta plānošana ar vairākām uzkraušanām un piegādes punktiem

Vienkāršākais no maršruta plānošanas scenārijiem ir viegli un ātri izpildāms, taču piegādes pakalpojumu sniedzēju darbs ir daudz sarežģītāks. Visbiežāk

mēs redzam, ka uzņēmumiem jāpārvalda komplicēts piegādes process, kurā ietilpst vairākas pasūtījumu saņemšanas un piegādes adreses.

Lai parādītu, kā šādā gadījumā izmantot maršruta plānošanas risinājumu, apskatīsim vēl vienu piemēru.

Iespējams, atceries slaveno mūziķa Lou Bega dziesmu Mambo No 5. Tās galvenais varonis, sauksim viņu par Mambo, bija kungs ar zemiem morāles standartiem, tāpēc viņa dzīvē vienlaikus bija vairākas sievietes, kuras viņam bija vienlīdz svarīgas. Iedomājies, cik liels izaicinājums Mambo bija izplānot un piegādāt Valentīndienas dāvanas trim lēdijām dažādās valstīs! Mūsu piemērā viņš ir nolēmis visām pasniegt vienādas dāvanas – pudeli šampanieša, šokolādi un ziedus. Lai izplānotu labāko maršrutu, Mambo izmantos maršruta plānošanas risinājumu, ņemot vērā – katra dāvanas sastāvdaļa jāsaņem citā adresē, tad jāapciemo visas trīs sievietes un dienas beigās jānokļūst ballītē.

Lai izplānotu maršrutu ar vairākiem piegādes punktiem, Mambo izveidos atsevišķu pasūtījumu uzkraušanām un piegādes adresēm. Tāpat viņam būs jāievada sākuma un beigu adrese, lai saglabātu maršutu un pēc tam to optimizētu. Pēc optimizācijas sagatavotais maršruts tiks nosūtīts uz Mambo viedtālruni, un viņš būs gatavs ceļam. Lai redzētu, kā viņš izveidoja savu maršrutu, noskaties zemāk esošo video!

Nākamā līmeņa plānošana ar vairākiem pieturpunktiem, uzkraušanām un piegādes adresēm

Piegādes var būt pat vēl sarežģītākas, jo nereti transportlīdzekļa vadītājam nākas apmeklēt vairākas adreses un izpildīt vairākas uzkraušanas un piegādes viena maršruta ietvaros. Vēl lielāku izaicinājumu dispečerim var sagādāt ierobežota transportlīdzekļa kravnesība un stingri noteikti piegādes/uzkraušanas laika logi. Šādās situācijās neiztikt bez tehnoloģiska risinājuma – maršruta plānošanas un optimizācijas.

Apskatīsim šo situāciju caur piemēru, izveidojot vienas dienas maršrutu iedomātam personāžam Džonam, kurš dzīvo Liverpūlē un spēlē mūzikas grupā. Viņam priekšā ļoti darbīga diena, kuras laikā Džonam jānopērk ziedi un jānogādā tie sievai slimnīcā, jāapmeklē pāris vietas, kas viņu iedvesmo, jādodas uz bāru pēc tur aizmirstajām notīm un ceļā uz vakara koncerta norises vietu jāaizbrauc pēc pārējiem grupas dalībniekiem. Slimnīcas apmeklētāju laiks ir ierobežots, un tas jāņem vērā, plānojot maršrutu.

Zemāk esošajā video redzams, ka, plānojot maršrutu bez optimizācijas, Džona aprēķinātais maršruts būtu astoņas stundas un trīs minūtes. Savukārt, pēc optimizācijas paredzamais ceļā pavadītais laiks pieaug līdz 10 stundām un 40 minūtēm. Tas ir ievērojami vairāk nekā sākotnējais aprēķins, ja skatāmies tikai uz skaitļiem. Tomēr, apskatot aprēķinu sīkāk, kļūst skaidrs, ka

bez optimizācijas Džons nespētu izpildīt savu dienas plānu.

To nosaka tas, ka pirmajā maršruta aprēķinā tika iekļauts tikai tīrais braukšanas laiks, bet netika ņemti vērā tādi faktori kā uzkraušanas/izkraušanas laiks katrā adresē, piegādes laika logi (slimnīcas apmeklētāju laiks) u.c. Tas ļauj izdarīt secinājumu, ka maršruta optimizācija paglāba Džonu no situācijas, kurā viņš nebūtu paveicis kādu no saviem dienas darbiem. 

Maršruta plānošana atbilstoši Eiropas Savienības braukšanas un atpūtas laika noteikumiem

Maršruta plānošana var būt noderīga arī kravu pārvadātājiem. Plānošanas process šajā gadījumā nedaudz atšķiras no tā, kāds tas būtu, piemēram, vieglajiem transportlīdzekļiem, mikroautobusiem u.c. transportlīdzekļu tipiem. Galvenā atšķirība ir tā, ka kravas transportlīdzekļu vadītājiem ir jāievēro starptautiskie braukšanas un atpūtas laika noteikumi.

Ņemot vērā, ka vairums mūsu klientu pārvietojas pa Eiropas ceļiem, Mapon maršruta plānošanas risinājums ir radīts tā, lai

obligātie atpūtas laiki tiktu iekļauti maršruta aprēķinā.

Tāpat esam izveidojuši ikonas, kas maršruta kartē parāda, kur tieši transportlīdzekļa vadītājam jāapstājas, lai veiktu atpūtu. Atpūtas laiki pēc noklusējuma ir uzstādīti tā, lai atbilstu EK regulai Nr. 561/2006, taču vajadzības gadījumā dispečerim ir iespēja tos mainīt. 

Lai redzētu, kā tas strādā, apskatīsim video piemēru, kurā esam izplānojuši maršrutu Rīga-Vācija-Rīga mūsu iedomātajam tēlam – kravas transportlīdzekļa vadītājam Mungo Džerijam!

Lai vēl vairāk samazināt laika un citu resursu patēriņu, visos iepriekš aprakstītajos gadījumos  iespējams veikt piegādes adrešu importu. To var izdarīt, augšupielādējot iepriekš sagatavotu Excel vai CSV formāta failu ar nepieciešamo informāciju, izveidojot integrāciju ar citām tava uzņēmuma izmantotajām sistēmām, tādējādi nodrošinot automātisku datu pārsūtīšanu, vai izveidojot un uzturot savu klientu bāzi Mapon platformā.

Maršruta plānošana nav radīta tikai piegādes pakalpojumu sniedzējiem. Risinājums ir daudzpusīgs, ar plašu izmantošanas iespēju klāstu, kas būs noderīgs gan loģistikas pakalpojumu sniedzējiem, gan uzņēmumiem ar vieglo transportlīdzekļu autoparku. Piesaki bezmaksas konsultāciju un platformas uzmēģinājumu šeit un iepazīsti risinājumu pats!