2025 m. rugpjūčio 21 d. Visos tarptautinėje veikloje dalyvaujančios transporto priemonės, kuriose įrengtas pirmos kartos išmanusis tachografas, turės jį pakeisti ir įrengti antros kartos tachografą.
Šiame straipsnyje pateikiame viską, ką reikia žinoti apie artėjančius pokyčius – kodėl jie reikalingi, kokias naujas galimybes jie atveria ir ką tai reiškia jūsų verslui!
Antrosios kartos išmanieji tachografai – kas naujo?
Nuo analoginių iki skaitmeninių, o dabar – iki išmaniųjų tachografų. Neišvengiamai kyla klausimas – kodėl? Atsakymas paprastas. Visi šie technologiniai pokyčiai yra būtini siekiant atitikti teisės aktų reikalavimus, nustatytus Europos Komisijos (neseniai kaip mobilumo paketo dalis), ir užtikrinti jų įgyvendinimą atsakingų institucijų pagalba.
Nors iš pradžių tai gali pasirodyti kaip papildoma našta, su kiekvienu atnaujinimu vairuotojams tampa paprasčiau fiksuoti savo darbo laiką, o autoparkų vadovams – naudotis įvairiais sprendimais, leidžiančiais greitai ir efektyviai stebėti bei planuoti ateities veiklas. Antrosios kartos išmaniųjų tachografų tikslas – lygiai toks pats.
Antrosios kartos tachografai (G2v2) pasižymi keliais patobulinimais, palyginus su pradinės (pirmosios) kartos išmaniaisiais tachografais. Remiantis Reglamentu (ES) Nr. 165/2014 – kelių transporto srityje naudojamų tachografų taisyklėmis – šiuose įrenginiuose bus įdiegta keletas naujų funkcijų.
1. Valstybinių sienų kirtimo įrašai
Galileo palydovinės navigacijos sistema (GNSS) buvo išplėsta ir dabar apima galimybę registruoti valstybinių sienų kirtimus. Naujos kartos tachografai galės automatiškai fiksuoti transporto priemonės buvimo vietą ir laiką kertant sienas. Be to, vairuotojai turės pažymėti krovimo ir iškrovimo operacijas bei nurodyti krovinio tipą – keleiviai ar prekės.
Tikslas – sumažinti bandymų klastoti duomenis riziką gerinant kabotažo reisų ir vairuotojų komandiruočių dokumentaciją.
2. Privalomas išmaniosios transporto sistemos (ITS) sąsajos palaikymas su galimais programinės įrangos atnaujinimais
Nuo šiol tachografai privalės turėti ITS sąsają, kuri, be kitų funkcijų, suteiks didesnes komunikacijos galimybes su išorinėmis transporto sistemomis, pavyzdžiui, autoparkų valdymo sistemomis, per Bluetooth. Be to, naujieji tachografai užtikrins, kad atsiradus naujiems teisės aktų pakeitimams, atitikties užtikrinimui pakaks programinės įrangos atnaujinimų, o ne įrangos keitimo.
3. Specializuota trumpo nuotolio ryšio sistema perduoda vairavimo laikus
Panašiai kaip ir pirmos kartos išmanieji tachografai, duomenys bus įrašomi į atmintį, o dalis jų bus prieinama kontrolės institucijų nuskaitymui nuotoliniu būdu. Taip pat, dėl optimizuotų trumpo nuotolio nuskaitymo galimybių, antros kartos tachografai užtikrins, kad institucijos galės gauti daugiau duomenų nei anksčiau, pavyzdžiui, esamus vairavimo laikus.
Galimybė gauti papildomą informaciją be transporto priemonės sustabdymo siekiant pagerinti patikrinimų efektyvumą.
Tai reiškia, kad įmonės ir vairuotojai, kurie laikosi vairavimo ir poilsio laiko taisyklių, mažiau tikėtina, kad bus sustabdyti pilnam kelių kontrolės patikrinimui.
4. Padidinta atminties talpa
Vairuotojų kortelių atminties talpa bus padidinta nuo 28 iki 56 dienų naudojant G2v2 tachografų korteles. Tai užtikrins didesnį matomumą autoparkų valdytojams, leidžiant jiems stebėti ilgesnius vairavimo ir poilsio laikotarpius bei užtikrinti, kad būtų laikomasi pertraukų. Be to, tai padės kontrolės institucijoms užtikrinti taisyklių laikymąsi.
Tačiau tam užtikrinti bus būtina pakeisti vairuotojų korteles. Šiuo metu tai nėra privaloma, o labiau – galimybė įmonėms išplėsti savo stebėjimo galimybes. Kortelių keitimas vyks natūraliai su ateinančiais kortelių atnaujinimais, kai baigsis esamų kortelių galiojimas. Visos esamos tachografų kortelės bus suderinamos su antros kartos tachografais ir atvirkščiai.
Atminties padidinimo priežastis yra ta, kad padidėjo tikrinamų dienų skaičius.
Kada privaloma pereiti prie antros kartos išmaniojo tachografo?
Nors 2023 metų rugpjūtis buvo garsiai aptarinėjama data, tai tik pradinė data, taikoma tik naujoms, rinkoje registruotoms, daugiau nei 3,5 tonos sveriančioms ir tarptautinius pervežimus atliekančioms transporto priemonėms. Visos transporto priemonės, užregistruotos iki šios datos ir naudojančios senesnius tachografų modelius, turi skirtingus terminus.
Svarbiausios datos, susijusios su antrosios kartos išmaniojo tachografo diegimu:
2023 m. rugpjūčio 21 d. Antrosios kartos išmanieji tachografai privalo būti įrengiami visose naujai registruotose, tarptautinėje veikloje dalyvaujančiose transporto priemonėse, kurių leidžiamas svoris yra 3,5 tonos ar daugiau.
2024 m. gruodžio 31 d. Antrosios kartos išmanieji tachografai turi būti įdiegti visose tarptautinėje veikloje dalyvaujančiose transporto priemonėse, kurių leidžiamas svoris yra 3,5 tonos ar daugiau ir kurios šiuo metu naudoja analoginius arba skaitmeninius tachografus.
2025 m. rugpjūčio 21 d. Visos tarptautinėje veikloje dalyvaujančios transporto priemonės, kuriose įrengtas pirmos kartos išmanusis tachografas, turės jį pakeisti ir įrengti antros kartos tachografą.
2026 m. liepos 1 d. Visos naujos transporto priemonės, kurių leidžiamas svoris viršija 2,5 tonos ir kurios naudojamos tarptautiniame kelių transporte arba kabotažo operacijose, turės būti aprūpintos antros kartos išmaniuoju tachografu.
Suderinamumas su telemetrijos įrenginiais
Gera naujiena yra ta, kad antros kartos išmanieji tachografai yra technologiniu požiūriu suderinami su telemetrijos įrenginiais. Nelabai gera naujiena – kad šiems įrenginiams reikės atnaujinimų, o tai reiškia, jog ne visi esami telemetrijos įrenginiai turės sklandų perėjimą.
Mapon komanda seka šiuos pokyčius ir gali užtikrinti, kad mūsų nuotolinio tachografo atsisiuntimo sprendimas efektyviai veiks su šiais įrenginių modeliais:
- Mapon Expert įrenginiams reikės programinės įrangos atnaujinimo, nepaisant to, veiks sklandžiai su naująja technologija;
- Mes išbandėme Ruptela įrenginius, kurie šiuo metu yra integruoti su Mapon platforma, ir galime patvirtinti, kad jie taip pat yra suderinami su antros kartos išmaniuoju tachografu;
- Teltonika užtikrins suderinamumą su atrinktais telematikos įrenginių modeliais, tokiais kaip FMC650, FMM650, FMB641, ir bet kuriais galimais ateities įrenginiais;
- Queclink įrenginiai šiuo metu yra testuojami mūsų komandos. Dėl daugiau informacijos būtinai kreipkitės į savo klientų projekto vadovą!
Jei turite klausimų apie perėjimą prie antrosios kartos išmaniųjų tachografų arba norite pakeisti savo autoparko valdymo programinės įrangos tiekėją, kad jis būtų suderinamas su nauja technologija – nedvejodami susisiekite su mumis!
Domitės Mapon, bet nežinote, nuo ko pradėti? Mūsų įvadiniame gide rasite visus reikalingus atsakymus!
DUK
Kas yra išmanusis tachografas?
Europos Komisijos apibrėžimu, išmanieji tachografai yra naujos kartos privalomi skaitmeniniai įrenginiai, sumontuoti transporto priemonėse, kurie padeda užtikrinti ES vairavimo ir poilsio laikų reglamentų laikymąsi.
Šie tachografai naudoja Išmaniosios transporto sistemos (ITS) sąsają, kuri suteikia palydovinę vietos nustatymo funkciją, padedančią įrašyti kelionės pradžios ir pabaigos vietas, trumpo nuotolio ryšį kelių kontrolės institucijoms bei suderinamumą su kitomis telematikos programomis.
Kas yra G2v2 išmanioji tachografo kortelė?
G2v2 kortelės yra sukurtos palaikyti funkcijas, kurios yra prieinamos G2v2 išmaniuosiuose tachografuose, todėl jos turi padidintą atmintį (nuo 28 iki 56 dienų), įrašus apie sienų kirtimo įvykius bei krovinio krovimo/iškrovimo operacijas.
Kada reikia pereiti prie 2 kartos išmaniojo tachografo?
Priklausomai nuo dabartinio transporto priemonėje naudojamo tachografo tarptautiniuose pervežimuose, 2 kartos išmaniųjų tachografų įvedimo laikotarpis yra nuo 2023 m. rugpjūčio mėn. iki 2025 m. rugpjūčio 21 d.