Vai esi kādreiz izkrāvis kravu, kas vairs nebija derīga izmantošanai? Pārgatavojušies augļi, dīgstoši dārzeņi, garneles, kas mainījušas krāsu – šādi atgadījumi notiek samērā bieži, un to iemesls ir problēmas ar temperatūru transportēšanas laikā.
Uzņēmumiem, kas strādā aukstās ķēdes nozarē, pareizas temperatūras uzturēšana ir ļoti svarīga. Šajā rakstā mēs iedziļināsimies temperatūras uzraudzības detaļās, tostarp pastāstīsim par nozīmīgākajiem izaicinājumiem aukstās ķēdes loģistikā un veidiem, kā tos pārvarēt ar temperatūras grafiku palīdzību.
Temperatūras uzraudzība loģistikā: 3 galvenie izaicinājumi
Nepareizi iestatījumi
Viena no lielākajām transporta uzņēmumu problēmām ir nepareizi temperatūras iestatījumi saldēšanas iekārtās.
Iedomājies situāciju, kad krava jāglabā +2°C temperatūrā, bet cilvēka kļūdas dēļ iekārtā ir iestatīta +22°C temperatūra. Šādas situācijas notiek daudz biežāk, nekā varētu likties.
Vēl viena bieži sastopama kļūda ir izlaista vai pievienota lieka zīme aiz komata – tā vietā, lai aukstumiekārta darbotos +6°C temperatūrā, tā tiek darbināta +0,6°C temperatūrā. Nereti sastopama arī pozitīvu skaitļu kļūdaina aizstāšana ar negatīviem skaitļiem, piemēram, temperatūras iestatīšana uz -6°C, nevis +6°C.
Arī aprīkojuma darbības traucējumi, piemēram, bojāti pikseļi vadības paneļa displejā, var izraisīt nepareizus temperatūras iestatījumus.
Neatkarīgi no kļūdas iemesla jebkura novirze no vēlamajiem temperatūras parametriem apdraud transportējamo preču kvalitāti. Attālināta temperatūras uzraudzība loģistikā var palīdzēt izvairīties no šādām situācijām, jo piegāžu pārvaldītājs pamanīs kļūdas un sazināsies ar transportlīdzekļa vadītāju.
Nepareizi režīmi
Aukstumiekārtas var strādāt divos dažādos režīmos – nepārtrauktā un start-stop režīmā. Nepareiza režīma izvēle kravai var izraisīt temperatūras problēmas pārvadāšanas laikā.
Nepārtrauktā režīmā aukstumiekārta darbojas bez apstājas. Kad ir sasniegta vēlamā temperatūra, iekārta pāriet zema ātruma dzesēšanas režīmā, vienlaikus joprojām nodrošinot optimālu temperatūras kontroli. Šo režīmu parasti izvēlas, transportējot ātri bojājošos produktus, jo tas palīdz novērst temperatūras svārstības, kas varētu apdraudēt kravas kvalitāti.
Savukārt start-stop režīms darbojas ar pārtraukumiem, kad dzesēšanas iekārta periodiski ieslēdzas un izslēdzas, lai regulētu temperatūru. Lai gan šis režīms ir piemērots precēm, kas nebojājas ātri, tas nav labākais risinājums pārtikas precēm, medikamentiem un citiem produktiem, kuru kvalitāte ir atkarīga no apkārtējās vides temperatūras.
Temperatūras svārstību dēļ start-stop režīmā atsevišķās kravas daļās var rasties “augšējā sasalšana” – augšējais kravas slānis sasalst vairāk, kamēr pārējā kravas daļā saglabājas iepriekšējā, augstajā temperatūrā. Ja tiek pārvadāti augļi, dārzeņi vai piena produkti, augšējā sasalšana var izraisīt kravas bojāšanos.
Siltu preču iekraušana
Lai transportēšanas laikā saglabātu kravu svaigu, augļi, dārzeņi, piena produkti, jūras veltes u.tml. ir jāiekrauj pareizajā temperatūrā.
Iedomājies, ka eksportē svaigu jūras velšu partiju. Ja pirms iekraušanas jūras veltes netiks pienācīgi atdzesētas, visticamāk, tās nenonāks līdz veikalu plauktiem.
Bez sākotnējās atdzesēšanas jūras veltes paliek jutīgas pret temperatūras svārstībām, kuras var viegli un ātri sabojāt produktus. Šādās situācijās jebkādas temperatūras kļūdas aukstuma ķēdē var nozīmēt lielus zaudējumus gan piegādātājam, gan saņēmējam. Tāpēc ir ļoti svarīgi nodrošināt nevainojamu aukstuma ķēdes pārvaldību.
Kā to panākt?
Uzticamu piegāžu atslēga ir pareizs darbs ar datiem, proti, temperatūras grafikiem.
Lasi tālāk, lai uzzinātu, kā interpretēt aukstuma ķēdes uzraudzības grafikus!
Kā strādā aukstumiekārtas?
Aplūkojot aukstuma ķēdes monitoringa grafikus Mapon platformā, redzēsi dažādas līknes dažādām gaisa plūsmām – tā izskatās temperatūras monitorings loģistikā. Lai orientētos šajos grafikos, autoparku pārvaldītājiem un transportlīdzekļu vadītājiem ir jāizprot aukstumiekārtu darbības princips.
Dzesēšanas iekārta izplata aukstu gaisu no augšas, un šis gaiss cirkulē cauri kravai, apņemot produktus no visām pusēm. Pēc tam gaiss virzās uz aizmugurējām durvīm, pa ceļam absorbējot siltumu no kravas.
Sasniedzot aizmugurējās durvis, gaiss nolaižas lejup, galu galā sasniedz grīdu un turpina absorbēt siltumu no produktiem. Šo gaisa cirkulācijas procesu, siltuma absorbēšanu un atgriešanos iekārtā parasti dēvē par “atplūdes gaisu”.
Atplūdes gaisa temperatūra atspoguļo faktisko produkta temperatūru, tāpēc temperatūras uzraudzība loģistikā var sniegt vērtīgu informāciju par to, vai produkta temperatūra iekraušanas brīdī ir bijusi pareiza.
Nolasi aukstuma ķēdes grafikus pareizi
Ja produkti ir iekrauti pareizā temperatūrā, atplūdes gaisa temperatūrai pēc durvju aizvēršanas ātri jāsamazinās līdz iestatītajai temperatūrai.
Aplūko grafiku zemāk, lai redzētu, kā monitorēt temperatūru aukstuma ķēdes kravā:
Bet, ja produkti tiek iekrauti silti, aukstumiekārtai nepieciešams ievērojami ilgāks laiks, lai tos atdzesētu, kas palielina degvielas patēriņu un var ietekmēt produktu kvalitāti.
Lūk, piemērs, kā temperatūras uzraudzība loģistikā var palīdzēt noteikt siltu kravu:
Degvielas patēriņš aukstuma ķēdē
Ja kravas temperatūra ir pareiza, aukstumiekārta vienā stundā patērē aptuveni 1,1 litru degvielas. Turpretī, ja aukstumiekārta strādā ar maksimālo jaudu, lai pazeminātu silta produkta temperatūru līdz iestatītajai, degvielas patēriņš stundā ir aptuveni 4,1 litrs.
Ja izmantojam iepriekš minēto piemēru ar silto produktu iekraušanu, aukstumiekārta iztērē 3 reizes vairāk degvielas, lai pazeminātu produkta temperatūru, nekā tad, ja iekraušanas laikā produkta temperatūra būtu pareiza.
Mūsu piemērā degvielas patēriņš ir:
- 52 litri 2 dienās, ja produkts pirms iekraušanas ir pareizajā temperatūrā.
- 196 litri 2 dienās, ja aukstumiekārta strādā nepārtraukti, lai temperatūru pazeminātu.
Atšķirība ir acīmredzama. Aukstuma ķēdē temperatūra jāuzrauga arī tāpēc, lai taupītu degvielu.
Pārliecinies, ka krava ir atdzesēta jau iekraušanas brīdī – ja nav, vērsies pie kravas iekrāvēja un informē viņu, ka produkti nav bijuši pareizajā temperatūrā.
Uzraugi svarīgāko
Lai risinātu šīs problēmas, izmanto objekta ģeozonas preču iekraušanas vietās, lai Mapon platformā aktivizētu paziņojumus, kad preces atstāj norādīto teritoriju.
Ieviešot temperatūras uzraudzību loģistikā, autoparka pārvaldītāji var pārskatīt tādus svarīgus parametrus kā aukstumiekārtas iestatījumi, darbības režīmi un kravas temperatūra.
Šādi izskatās temperatūras ziņojums Mapon platformā pēc tam, kad caur platformu tika nosūtīts brīdinājums par neparastu situāciju. Izmantojot šo informāciju, var pieņemt datos balstītu lēmumu iekraut kravu citā transportlīdzeklī pirms tā sabojājas.
Turklāt ja uzraudzības sistēma konstatē siltu kravu, Mapon platforma sūta brīdinājumus, informējot, kad un kā jāsamazina temperatūra, lai pareizi atdzesētu preces.
Apmāci autoparka pārvaldītājus un transportlīdzekļu vadītājus kā uzraudzīt temperatūru aukstuma ķēdes piegādēs. Tavs uzņēmums nav atbildīgs par bojātu kravu, ja produkts nebija atdzesēts līdz pareizai temperatūrai iekraušanas brīdī. Ņemot talkā temperatūras grafiku datus, vari vērsties pie iekrāvēja un ziņot, ka produkts nav ticis pienācīgi atdzesēts.
Mapon nodrošina ērtu temperatūras uzraudzību loģistikā
Mapon ir plaša pieredze temperatūras monitoringa risinājumos, un mūsu zināšanas var palīdzēt atvieglot aukstuma ķēdes pārvaldību, ieskaitot farmācijas un ātrbojīgo pārtikas produktu jomās.
Sazinies ar mūsu komandu, lai uzzinātu, kā ieviest Mapon aukstuma ķēdes uzraudzības risinājumus savā ikdienas darbā!