Videotelemaatika on sõidukipargi halduslahendus, mis võimaldab halduritel saada palju kasulikku visuaalset teavet üksikute sõidukite ja kogu sõidukipargi kohta. See on täiendus sõidukipargi haldustööriistadele, mida enamik ettevõtteid juba kasutab, võimaldades neil saada veelgi selgema pildi sõidukipargi toimingutest.
Näiteks, kui juhtub kokkupõrge, saab sõidukipargi haldustarkvara analüüsida sellist infot nagu sõiduki kiirus või järsk pidurdamine. See võib anda vihjeid õnnetuse põhjuse kohta, kuid kontekst jääks puudu. Siin tulevadki appi sõidukipargi kaamerasüsteemid. Need sõna otseses mõttes näitavad sulle, mis juhtus!
See on aga vaid üks paljudest kasutusjuhtudest. Kaasaegne videotelemaatika pakub sõidukipargi ettevõtetele palju võimalusi, mis teevad sellest kohustusliku tööriista. On ilmne, et tulevikku vaatavad ettevõtted teavad seda, kuna kaameraseadmete arv kasvab kiiresti. Berg Insighti analüüs videotelemaatika turu kohta prognoosib, et paigaldatud seadmete arv hüppab 1,4 miljonilt ühikult 2023. aastal 3,1 miljoni ühikuni 2028. aastal (Euroopa). Vaatame lähemalt sõidukipargi kaameralahendusi, et teada saada, miks neid peetakse sõidukipargi halduse tulevikuks ja millist väärtust need sinu ettevõttele tuua võivad!
Mis on videotelemaatika?
Videotelemaatika koosneb mitmest elemendist. Seal on videokaamera ise, mis salvestab pidevalt. See materjal läheb digitaalsele videosalvestile (DVR), mis on kas eraldi seade või sisse ehitatud armatuurkaamerasse. Kui kaamera on silmad, siis DVR on aju – sisaldades digitaalset salvestusruumi, kommunikatsiooni, ühenduvust, sõidukipargi haldusplatvormi ja palju muud. See saadab andmed sinu sõidukipargi haldusplatvormile, mille kaudu saab haldur eemalt jälgida kõiki sõidukeid mitmel viisil*:
- Vaadata reaalajas ülekandeid mis tahes sõiduki kaamerasüsteemist
- Saada teateid ja videoklippe, kui juhtub eriline sündmus, näiteks järsk pidurdamine
- Juurdepääs sisemisele kaamera mälule, salvestiste organiseerimine, vaatamine ja allalaadimine.
*Saadaolevad funktsioonid võivad sõltuda konkreetsest riistvarast.
Reaalajas analüüs
Lisaks lihtsalt salvestamisele on kaasaegsetel sõidukipargi halduse videokaameratel võime seda reaalajas analüüsida. Need kasutavad andureid ja tehisintellekti (AI) lahendusi, mis suudavad tuvastada mitmesuguseid sündmusi nii kabiinis sees kui ka väljaspool, mida saab ligikaudu jagada kolme kategooriasse – sõidustiili analüüs (DBA), täiustatud sõidukijuhi abisüsteemid (ADAS) ja sõidukijuhi jälgimissüsteemid (DMS).
- ADAS jälgib olukorda sõiduki ümber ja annab hoiatusi näiteks sõidurajalt lahkumise või kokkupõrkeohu korral
- DBA kasutab andureid ja GPS-andmeid, et tuvastada sündmusi nagu järsk pidurdamine ja kurvide läbimine jne.
- DMS kasutab kabiinisisest kaamerat, et jälgida soovimatuid sõidukijuhi käitumisviise – suitsetamist, mobiiltelefoni kasutamist, väsinuna sõitmist jne.
Sündmusi saab seadistada nii, et neid saaksid nii sõidukijuht kui ka haldur. Neid andmeid saab hiljem kasutada olukordade analüüsimiseks ja sõidukijuhtide koolitamiseks või reaalajas tagasiside andmiseks ohtlike olukordade vältimiseks.
Sõidukipargi kaamera seadistused ja paigaldus
Üldine seadistus ja kaamerate arv sõltuvad sõidukipargi vajadustest. Saadaval on mitmesuguseid valikuid, sealhulgas parda-, salongi-, külje- ja tagakaamerad, samuti haagisekaamerad. Sõiduki saab katta mitme kaameraga, et saada 360-kraadine vaade selle ümber ja seeläbi nähtavust veelgi suurendada.

Videokaameraid saab kasutada mis tahes kombinatsioonis. Levinud seadistus hõlmab ühte ettepoole suunatud kaamerat sisseehitatud DVR-iga. Keerukamate seadistuste jaoks on tõenäoliselt vaja eraldi DVR-i, et ühendada kõik kaamerad ühte võrku.
See on põhiline teave, mida pead teadma sõidukipargi halduse videokaamerate lahenduste kohta. Nüüd on aeg keskenduda sellele, milliseid eeliseid need sinu ettevõttele pakkuda saavad!
1. Hangi tõendid õnnetuse või varguse korral.
See on ilmselt videotelemaatika kõige ilmsem eelis. See on loogiline – ilma kindlate tõenditeta võidakse sõidukijuht tunnistada õnnetuse põhjustamises süüdi, mis toob ettevõttele kaasa nii rahalise kui ka mainekahju. On õudusjutte niinimetatud “tuuma kohtulahenditest” ehk enam kui 10 miljoni euro suurustest kokkulepetest. Muidugi, tavaliselt ei ole olukord nii hull, sagedased juhtumid tekitavad kuni 5000 euro suuruseid kulusid kas trahvide või haldustöö tundidena. Siiski võib isegi see ettevõttele üsna palju kahju tekitada. Pole vaja öeldagi, et videotelemaatika süsteemi hind oleks palju madalam, nii et miks riskida ilma selleta hakkama saada?
Kaameratega sõidukipargi jälgimissüsteem ei suuda mitte ainult juhtumit salvestada, vaid ka vajadusel kaugjuurdepääsu salvestistele pakkuda, nii et sõidukijuht või haldur ei pea muretsema füüsiliselt kaamerani jõudmise ja video üleslaadimise pärast.
Sündmuste süsteem teavitab sõidukipargi haldurit kohe õnnetusest ja edastab lühikese videoklipi; lisaks saab seda kasutada esmase kahjuteate (FNOL) usaldusväärseks ja poolautomaatseks edastamiseks kindlustusseltsile. Kui hiljem peaks vaja minema rohkem üksikasju, saad mälukaardi funktsiooni abil vaadata ja alla laadida kogu kaamera salvestist otse DVR-i sisemälust.

Õnnetusjuhtumite puhul, mida rohkem kaameraid sul on, seda parem, kuna kõik kokkupõrked ei juhtu sõiduki esiosas. Külje- ja tagakaameratega saad vältida ka muid süüdistusi, näiteks kui kinnistuomanik väidab, et sinu sõidukijuht kahjustas laadimis-/mahalaadimisprotsessi käigus rampi. Samuti, kui vargused on sinu ettevõtte jaoks suur probleem, võib haagisekaamera olla kurikaela tuvastamisel ülimalt kasulik.
Siiski – isegi üksainus kaamera suurendab märgatavalt sinu võimalust kahjunõude võitmiseks.
2. Mõista ja paranda sõidukultuuri
Kogu selle tehnoloogia juures on lihtne unustada, et roolis on ikkagi inimene.
Tihti on just inimfaktor see, mida saab ja tuleks parandada, kuna see mängib rolli kuni 90% õnnetustest.
Sama oluline on ka leid, et 75% õnnetustest juhtub puhtalt inimlike eksimuste tõttu. Siin on vaid mõned näited, kuidas sõiduharjumused võivad mõjutada liiklusohutust ja tõhusust:
- Kiiruse ületamine, liigne tühikäik ja järsud pidurdused panevad sõiduki rohkem kütust tarbima, põhjustades tarbetuid rahalisi kahjusid;
- Telefoni kasutamine, suitsetamine või piisava puhkuseta sõitmine võib pikendada sõidukijuhi reageerimisaega ohtlikule olukorrale;
- Sõidurajalt kaldumine, liiga lühike pikivahe ja pimealade eiramine suurendavad õnnetusohtu.
Õnneks pakub videotelemaatika tarkvara lahendusi selliste käitumiste tuvastamiseks. Sõidukijuhtide sõidustiili analüüsi peamine probleem oli varem nende tegelik tuvastamine. Sõidukipargi videotelemaatikaga on halduritel paar võimalust. Nad saavad igal hetkel reaalajas jälgida ükskõik millise sõiduki kaameravaadet, et kohe märgata, kui midagi tundub ebakorrektne. Tõsi, sellisel juhuslikul jälgimisel on rikkumiste avastamise tõenäosus üsna väike.
Teine, arenenum võimalus on kasutada videokaamera andureid, mis suudavad tuvastada mitmesuguseid eelkonfigureeritud sündmusi. Sündmuse toimumisel saadetakse sõidukipargi haldurile teatis koos salvestisega – seejärel on halduri ülesanne materjal üle vaadata, alla laadida või kustutada ning otsustada, kas on vaja edasisi meetmeid võtta. Võimalikud on erinevad andurite konfiguratsioonid, alates lihtsatest kiirusehoiatustest kuni sõidukijuhi väsimuse tuvastamiseni, kui on paigaldatud salongi suunatud kaamera.

Mida salvestistega peale hakata?
Kaameralahendused pakuvad sulle paindlikke ja loomingulisi viise töötajate sõiduharjumuste parandamiseks:
- Korralda üldine koolitus, kasutades anonüümset videomaterjali
- Algata ettevõttesisene konkurss, mis premeerib kõige ohutumalt sõitvaid sõidukijuhte
- Võta kasutusele boonussüsteem, kompenseerides vastutustundlikke sõidukijuhte
- Tööta sõidukijuhtidega individuaalselt, arutades nende konkreetseid salvestisi
3. Ole kursis regulatiivsete ja kindlustusnõuetega
Transporditööstus, alates sõidukitootjatest kuni logistikaettevõteteni, on viimastel aastatel ohutuse esikohale seadnud. See suundumus on osaliselt ajendatud mitmesugustest regulatsioonidest, mida koostatakse ja jõustatakse õnnetusriskide vähendamiseks. Näiteks on olemas seadused, mis käsitlevad kohustuslikku ohutusvarustust Euroopa Liidus müüdavatele uutele autodele.
Mõned aastad tagasi kehtestas EL uutele sõidukitele täiendavad ohutusstandardid, millest paljud põhinevad AI pardakaameratel/anduritel. Nende hulgas on sõidukijuhi unisuse ja tähelepanu hoiatused, täiustatud sõidukijuhi tähelepanu hajumise hoiatused, sündmuste andmesalvestid ja palju muud. Need meetmed on nüüd tootjatele kohustuslikud, mis tähendab, et kui sinu sõidukipargis on nii uuemaid kui ka vanemaid sõidukeid, võib see mõnede sinu sõidukijuhtide jaoks kaasa tuua ohutusriski. Videotelemaatika kasutamisega saad viia kogu sõidukipargi samale ohutusstandardile ja tagada vastavuse, kui seadused või skeemid on suunatud sõidukipargi omavatele ettevõtetele, näiteks Ühendkuningriigi Direct Vision Standard (DVS). On tõenäoline, et selliseid regulatsioone tuleb veelgi.
Paremad kindlustustingimused
Kindlustuse osas on kaks aspekti. Esiteks, kuigi videotelemaatika süsteemid ei ole enamasti sõidukiparkidele kindlustuse saamiseks kohustuslikud, on need siiski väga soovitatavad tänu kiirenenud kindlustusnõuete ja kontrolliprotsessidele ning sõidukijuhtide suuremale õigeksmõistmise määrale.
Teiseks, kindlustusmaksete teema on alati populaarne, kuna need on sõidukipargi sõidukite omamise kogukulu ühed kallimad osad. Videotelemaatika on viis potentsiaalselt paremate kindlustustingimuste saamiseks. Kuigi see ei juhtu kohe, aja jooksul märkab kindlustusandja õnnetuste vähenemist, samuti nõuete menetlemise kiirust ja kvaliteeti, eriti võimalust usaldusväärselt tõendada sõidukijuhtide süütust – seda kõike tänu sõidukipargi videokaamera lahendustele.
4. Suurenda liiklusohutust reaalajas
Sõidukiparkide liiklusohutusel on veel pikk tee käia. Näiteks Euroopa Liiklusohutuse Vaatluskeskus (ERSO) märgib, et 2023. aastal hukkus EL-is 333 raskeveoki sõidukijuhti – see ei hõlma teisi liiklejaid. Videotelemaatika ei ole mõeldud ainult tagantjärele info andmiseks – see võib tegelikult aidata nii sõidukijuhte kui ka haldureid sõidu ajal.
Sõidukiuhtide jaoks võib videotelemaatika aidata nähtavust parandada. See toimib kabiini monitori paigaldamise kaudu, mis võtab vastu reaalajas pilti kõigilt sõidukile paigaldatud kaameratelt. See on paljudel juhtudel väga kasulik, näiteks:
- Pimealade kontrollimine enne manöövri sooritamist
- Järelejäänud vahemaa mõõtmine lao rampi tagurdades
- Veendumine, et parkimisel ei toimu kokkupuudet kinnisvara või teiste sõidukitega
Lisaks sellele saab sõidukipargi haldur teavitusi, kui süsteem märkab ohtlikke käitumisi, nagu tähelepanu hajumine roolis, reavahe või pikivahe rikkumine. Sellisel juhul saab haldur koheselt reaalajas pilti vaadata ja sõidukijuhiga otse ühendust võtta, et teda ohutuse osas juhendada, hoiatada või lihtsalt olulistele asjadele tähelepanu juhtida.
Abi kutsumine
Üks alahinnatud turvafunktsioon on SOS-nupp (füüsiline või rakendusepõhine). Selle aluseks on lihtne põhimõte – sõidukijuht saab õnnetuse, terviseprobleemide või tehnilise rikke korral seda vajutada, et teavitada sõidukipargi haldurit.
Videotelemaatika tarkvara viib selle idee järgmisele tasemele, võimaldades reaalajas videopildi vaatamist, et teha kindlaks, millist abi on vaja. Muuhulgas võib see funktsioon olla eriti oluline, kui sõiduk lekib ohtlikku lasti või seda röövitakse.
Renditud kaamerate abil on videotelemaatika eelised lihtsalt kättesaadavad
Videotelemaatika on mitmel moel oma väärtust tõestanud, alates raha säästmisest valesüüdistuste tõendamisega kuni elude päästmiseni sõiduharjumuste parandamise kaudu. Pole kahtlustki, et see tehnoloogia muutub aja jooksul üha laialdasemaks. Maponi klientide kogemus näitab, et kaamerad tasuvad end ära juba pärast ühte lahendatud juhtumit. Eriti kuna me pakume rendivõimalust, mis teeb alustamise sulle lihtsamaks.
Mapon pakub täielikku videotelemaatika lahendust alates riistvara paigaldamisest kuni sõidukipargi haldustarkvarani. Pärast seadistamist saab sõidukipargi haldur Maponi platvormilt hõlpsasti otseülekandeid vaadata, sündmuste teavitusi saada ja mälukaardi salvestistele ligi pääseda. Me kohandume sinu vajadustega, toetades erinevaid kaameramudeleid ja seadistusi, samuti tarkvara funktsionaalsust.
Kohandume paindlikult sinu vajadustega, pakkudes tuge erinevatele kaameramudelitele, paigaldusviisidele ja tarkvara võimalustele.
Kui te oled huvitatud Maponi sõidukipargi video telemaatika lahendustest või sul on nendega seoses küsimusi, võta meiega julgelt igal ajal ühendust!
Artikkel uuendatud 2025. aastal