4 ieguvumi, ko sniedz video telemātikas ieviešana autoparkā

Autoparka pārvaldības risinājumi ļauj iegūt daudz noderīgas informācijas par atsevišķiem transportlīdzekļiem un autoparku kopumā. Uzņēmumi visā pasaulē arvien biežāk apzinās šo datu nozīmīgumu. To apliecina arī Berg Insight pētījuma dati, kas rāda – 2021. gada beigās aktīvo autoparka pārvaldības sistēmu skaits Eiropā sasniedza 13.2 miljonus vienību.

Nākamais solis autoparka pārvaldībā ir esošo datu papildināšana ar video telemātikas risinājumiem, lai iegūtu vēl pilnīgāku kopainu par visiem uzņēmuma transportlīdzekļiem. Piemēram, ja notiek ceļu satiksmes negadījums (CSN), tad autoparka pārvaldības sistēma ļauj analizēt braukšanas ātrumu, strauju bremzēšanu u.c darbības uz ceļa. Tā var palīdzēt noteikt negadījuma cēloņus, taču bez konteksta, tāpēc ir nepieciešami video kameru risinājumi – tie burtiski parāda, kas notika!

Tas ir tikai viens no daudziem šīs tehnoloģijas izmantošanas piemēriem. Video telemātika nodrošina vairākus risinājumus, bez kuriem moderns autoparks nevar iztikt. Cits Berg Insight pētījums par video telemātikas tirgu to apstiprina – Eiropā uzstādīto iekārtu skaitā gaidāms kāpums no 0.8 miljoniem vienību 2020. gadā līdz 1.8 miljoniem 2025. gadā. Aplūkosim autoparka video kameru risinājumus, lai noskaidrotu, kāpēc tie tiek uzskatīti par autoparka pārvaldības nākotni un kādu labumu tie var dot tavam uzņēmumam!

Īsumā par video telemātiku

Video telemātika sastāv no vairākiem elementiem. Pamatā ir viena vai vairākas kameras, kas veic nepārtrauktus video ierakstus. Šis materiāls nonāk digitālajā video ierakstītājā (DVR), kas var būt gan atsevišķa iekārta, gan iebūvēta videoreģistratorā. Salīdzinot, ja kamera ir acis, tad DVR ir smadzenes – tajā atrodas digitālā datu glabātava, komunikāciju, tīkla, GPS sistēmas un ne tikai. Šī iekārta sūta datus uz tavu autoparka pārvaldības platformu, ar kuru var veikt attalinātu visu uzņēmuma transportlīdzekļu uzraudzību*:

  • Vērot tiešraides no jebkuras kameras;
  • Saņemt paziņojumus un video fragmentus, kad tiek konstatēts konkrēts notikums, piemēram, strauja bremzēšana;
  • Piekļūt kameras iekšējai krātuvei, kārtot, aplūkot, lejupielādēt materiālus.

*Pieejamās funkcijas var atšķirties atkarībā no iekārtas.

Modernās kameras spēj ne tikai veikt ierakstu, bet arī analizēt video materiālu reāllaikā. Tās izmanto sensorus un mākslīgo intelektu (AI), kas konstatē dažādus notikumus gan salonā, gan ārpus tā. Šos notikumus var iedalīt trīs kategorijās – vadītāja braukšanas analīze (DBA), automātiskās drošības sistēmas (ADAS), kā arī vadītāja monitorēšanas sistēmas (DMS).

ADAS analizē situāciju ārpus transportlīdzekļa, lai nodrošinātu braukšanas asistentus, piemēram, joslu šķērsošanu vai priekšējās distances mērīšanu. DBA pārbauda sensoru un GPS datus, lai konstatētu tādus incidentus kā strauja bremzēšana un kustības virziena maiņa, savukārt DMS izmanto uz salonu vērstas kameras ar mērķi monitorēt nevēlamu vadītāja uzvedību – smēķēšanu, telefona lietošanu, braukšanu nogurumā u.tml. Šos paziņojumus var saņemt gan transportlīdzekļa vadītājs, gan dispečers. Iegūtos datus var izmantot vēlāk, lai analizētu situācijas un izglītotu vadītājus, vai reāllaikā bīstamu situāciju novēršanai.

Kopējā komplektācija un kameru skaits ir atkarīgs no autoparka vajadzībām. Pastāv dažādas iespējas, tostarp priekšējās, salona, sānu un atpakaļskata kameras, kā arī kameras piekabēm. Daži augstas klases risinājumi papildu drošības nolūkiem spēj nodrošināt pilnu 360 grādu redzes lenķi apkārt transportlīdzekļiem.

Transportlīdzekli var aprīkot ar līdz pat sešām kamerām, kā redzams attēlā, plus vēl divām!

Video kameras var lietot visdažādākajās kombinācijās. Ņemot vērā, ka vairumu uzņēmumu interesē tieši priekšējā un salona kamera, daži iekārtu ražotāji piedāvā tā saucamās divvirzienu kameras (dual-cams), kuras apvieno priekšējo un salona kameru, kā arī DVR vienā iekārtā. Sarežģītākām komplektācijām visdrīzāk būs nepieciešams atsevišķs DVR, lai savienotu visas kameras vienā sistēmā.

Concox/Jimi JC400 kameru sistēma, ko Mapon uzstādīja vieglajam auto.
Concox/Jimi JC400 ir viena no vairākām duālo kameru sistēmām, kas ir integrēta Mapon platformā  

Šie ir pamati, kurus nepieciešams zināt par autoparka video kameru risinājumiem. Laiks pievērsties tam, kādu labumu tie var sniegt tavam uzņēmumam!

1. Iegūsti pierādījumus CSN vai zādzības gadījumā

Šis ir, iespējams, populārākais un pašsaprotamākais iemesls, kāpēc uzņēmumi aprīko autoparkus ar video tehnoloģijām. Tas ir tikai loģiski – bez spēcīgiem pierādījumiem vadītāju var atzīt par vainīgu CSN izraisīšanā, kas savukārt rada finansiālus un reputācijas zaudējumus. ASV tiesu praksē ir īpašs jēdziens kodolverdikts, ar kuru apzīmē tādus spriedumus, kuru rezultātā uzņēmumam ir jāatmaksā 10 miljoni eiro. Lieki piebilst, ka video kameras izmaksātu mazāk. Tad kāpēc riskēt?

Autoparka kameru sistēmas var ne tikai ierakstīt notikušo, bet arī nodrošināt tūlītēju piekļuvi video materiālam, tāpēc transportlīdzekļa vadītājam nav jāuztraucas par datu ieguvi un augšupielādi. Video notikumu sistēma sūtīs paziņojumu autoparka vadītājam uzreiz pēc negadījuma kopā ar īsu ierakstu, turklāt šo informāciju var izmantot, lai ātri un ērti iesniegtu ziņojumu apdrošināšanas kompānijai. Ja vēlāk ir nepieciešams plašāks konteksts, tad ir iespējams izmantot arhīva funkciju, lai piekļūtu DVR iekšējai atmiņai, aplūkotu un lejupielādētu oriģinālo ierakstu.

Ieskats Mapon platformas kameru arhīva sadaļā.
Izvēlies transportlīdzekli, datumu un laiku, lai iegūtu pilnīgu priekšstatu par notikušo

Transportlīdzekļa vadītāja aizstāvībai pret apsūdzībām vislabāk ir izmantot vismaz divas kameras – priekšējo un salona, jo pirmā var parādīt situāciju uz ceļa, un otrā pierādītu, ka vadītājs negadījuma brīdī koncentrējās uz braukšanu. Taču pat viena kamera var būtiski uzlabot iespējas uzvarēt tiesā.

Mēs izmantojām videoreģistratora ierakstu, lai pierādītu, ka mūsu vadītājs nebija vainīgs

Arī sānskata kameras var būt noderīgas, piemēram, ja teritorijas saimnieks apsūdz kravas transportlīdzekļa vadītāju īpašuma bojāšanā iekraušanas/izkraušanas laikā. Visbeidzot, ja tavā uzņēmumā ir bažas par iespējamajām zādzībam, tad piekabes kamera var būt ļoti noderīga potenciālā vaininieka identificēšanā.

2. Izproti un uzlabo braukšanas kultūru

Mūsdienās transportlīdzekļos ir tik daudz tehnoloģiju, ka var aizmirsties – pie stūres joprojām ir cilvēks.

Bieži vien tieši cilvēcisko faktoru var un vajag uzlabot, jo saskaņā ar Eiropas Komisijas ziņojumu tas spēlē lielu lomu apmēram 95% CSN.

Tikpat svarīgs ir arī secinājums, ka 75% gadījumu cilvēciskās kļūdas ir vienīgais CSN vaininieks. Šie ir tikai daži piemēri, kā braukšanas paradumi var ietekmēt drošību un efektivitāti uz ceļa:

  • Ātruma pārsniegšana, stāvēšana tukšgaitā, strauja bremzēšana izraisa palielinātu degvielas patēriņu, kas rada nevajadzīgas izmaksas;
  • Telefona lietošana, smēķēšana vai braukšana nogurumā var paildzināt vadītāja reakcijas laiku uz bīstamām situācijām;
  • Joslu šķērsošana, pārāk mazas distances ieturēšana un aklo zonu ignorēšana palielina negadījumu risku.

Par laimi, video telemātika rada risinājumus šo paradumu novēršanai. Galvenā problēma vadītāju braukšanas analīzes kontekstā līdz šim bija nelabvēlīgu darbību konstatēšana. Nemēdz notikt tā, ka vadītājs pats atzīstas – jā, es reizēm pie stūres runāju pa telefonu! Video telemātika nodrošina autoparka vadītājam vairākas iespējas, piemēram, jebkurā brīdī ieslēgt jebkuras kameras tiešraidi, lai konstatētu neatbilstošas darbības. Protams, iespējamība nejauši pamanīt pārkāpumus šādā veidā nav liela.

Cita, efektīvāka metode paredz paļaušanos uz video kameru sensoriem, kas spēj konstatēt dažādus iepriekš definētus notikumus. Kad notiek incidents, autoparka vadītājam tiek nosūtīta ziņa un vizuālais materiāls, ko var izpētīt, lejupielādēt vai dzēst. Dispečers vai uzņēmuma vadītājs, balstoties uz redzēto, var pieņemt lēmumu, vai ir nepieciešams veikt tālākas darbības, piemēram, sazināties ar transportlīdzekļa vadītāju. Kameras var konfigurēt dažādi, sākot ar vienkāršiem paziņojumiem par ātruma pārsniegšanu līdz pat vadītāja noguruma konstatēšanai.

Ieskats Mapon platformas kameru notikumu sadaļā.
Saņem video materiālu, kad tiek konstatēts pārkāpums

Minētie risinājumi var ne tikai palīdzēt risināt individuālas situācijas, bet arī uzlabot kopējo braukšanas kultūru tavā uzņēmumā. Tu vari sekot līdzi savu vadītāju uzvedībai uz ceļa un apbalvot uzmanīgākos – šāda pieeja motivēs ikvienu braukt labāk. Savukārt problemātiskiem vadītājiem var rīkot papildu apmācības, kas uzlabos kopējo ceļu satiksmes drošību.

3. Parūpējies par likumdošanas un apdrošināšanas prasībām

Transporta nozare, no transportlīdzekļu ražotājiem līdz piegādes uzņēmumiem, pēdējos gados ir pievērsusi pastiprinātu uzmanību drošībai. To vismaz daļēji veicina dažādi likumi, kurus gatavo un ievieš, lai samazinātu CSN skaitu. Piemēram, noteikumi, kas regulē drošības aprīkojuma prasības jaunām, Eiropas Savienībā (ES) pārdodamām automašīnām.

Pirms pāris gadiem ES ieviesa papildu drošības standartus jauniem transportlīdzekļiem – daudzi no tiem ir saistīti ar sensoriem vai kamerām ar mākslīgo intelektu. Tostarp var pieminēt vadītāja noguruma, koncentrēšanās trūkuma brīdinājumus, notikumu datu reģistratorus u.c. Šie risinājumi ražotājiem tagad ir jāuzstāda obligāti. Attiecīgi, ja tava uzņēmuma autoparkā ir gan vecāki, gan jaunāki transportlīdzekļi, tad vecākie būs mazāk droši. Izmantojot video telemātiku, tu vari parūpēties, ka viss autoparks atbilst vienam drošības standartam un nodrošināt atbilstību autoparku īpašniekiem piekritīgām tiesību normām, piemēram, Apvienotajā Karalistē spēkā esošajam Direct Vision standartam (DVS). Nav izslēgts, ka nākotnē stāsies spēkā vēl citi līdzīgi likumi.

Vizualizācija, kurā attēlots vieglā auto salons ar uzstādītu priekšējo videoreģistratoru, kas spēj brīdināt par distances neievērošanu no priekšā braucošā transportlīdzekļa.
Priekšējās distances analīze ir viens no transportlīdzekļu Vispārējās drošības regulā minētajiem risinājumiem

Apdrošināšanas kontekstā ir vērts pieminēt divus aspektus. Pirmkārt, pat ja video risinājumi nav obligāti, lai autoparks tiktu apdrošināts, tie tik un tā ir ļoti ieteicami, jo paātrina izskatīšanas laiku un paaugstina attaisnojošo spriedumu skaitu.

Otrkārt, apdrošināšanas izmaksu temats allaž ir aktuāls, jo tās sastāda lielu daļu no kopējām autoparka uzturēšanas izmaksām. Video telemātika palielina varbūtību saņemt apdrošināšanas polisi ar izdevīgākiem nosacījumiem. Tas, iespējams, nenotiks uzreiz, bet ar laiku apdrošinātājs ievēros negadījumu skaita samazināšanos, kā arī ātro un kvalitatīvo pieteikumu iesniegšanas un izskatīšanas procesu, it sevišķi attaisnoto vadītāju skaita pieaugumu, ko nodrošina autoparka video kameru risinājumi.

4. Uzlabo ceļu drošību reāllaikā

Drošība uz ceļiem autoparku kontekstā nav izcila. Piemēram, Eiropas ceļu drošības observatorija (ERSO) norāda, ka 2020. gadā ES kravas transportlīdzekļos ar masu virs 3,5 tonnām bojā gāja 322 personas un preču pārvadājumu transportlīdzekļos ar masu zem 3,5 tonnām – 635 personas. Turklāt, šī statistika neiekļauj citus ceļu satiksmes dalībniekus. Video telemātika nav paredzēta tikai datu analīzei pēc incidentiem – tā var palīdzēt vadītājiem un dispečeriem arī brauciena laikā.

ADAS, DMS un DBA tehnoloģijas palīdz vadītājam ar dažādiem reāllaika datiem par notiekošo transportlīdzeklī un ārpus tā. Atkarībā no konfigurācijas, kameras palīdz likvidēt aklās zonas, parāda, ka ir droši uzsākt joslas maiņu, konstatē nogurumu un informē par nepieciešamību atpūsties. Savukārt autoparka vadītājs saņem paziņojumus, kad sistēma pamana problēmas, piemēram, novēršanos no ceļa, joslu un ieturamās distances pārkāpumus. Pēc tam ir iespējams ieslēgt kameras tiešraidi un sazināties ar transportlīdzekļa vadītāju, lai izglītotu, brīdinātu vai dotu norādes drošības kontekstā.

Vēl viena ne mazāk būtiska drošības tehnoloģija ir tā saucamā SOS poga. Ideja ir vienkārša – transportlīdzekļa vadītājs to var nospiest, lai informētu autoparka pārvaldnieku gadījumos, ja notiek CSN, parādās veselības draudi vai tehniskas likstas. Video risinājumi šo konceptu papildina ar iespēju attālināti piekļūt kameru tiešraidēm ar mērķi noteikt, kāda tieši palīdzība ir nepieciešama. Šī drošības funkcija var būt sevišķi noderīga, ja transportlīdzeklis pārvadā bīstamas kravas vai tiek apzagts.

Sarkanas SOS pogas vizualizācija ar paziņojumu zvaniem.
Informē autoparka vadītāju, ka nepieciešama palīdzība

Kopsavilkums

Video kameru risinājumi savu noderīgumu jau ir pierādījuši dažādos veidos, sākot ar finansiāliem ieguvumiem un beidzot ar dzīvību glābšanu. Nav šaubu, ka šīs tehnoloģijas kļūs arvien izplatītākas autoparkos. Ja tavs uzņēmums ir gatavs šādai investīcijai, tad vari būt drošs – tas atmaksāsies!

Mapon nodrošina pilnu video kameru servisu, no iekārtu uzstādīšanas līdz pārvaldības programmatūrai. Kad viss ir gatavs, autoparka vadītājs var izmantot Mapon platformu, lai vērotu tiešraides, saņemtu paziņojumus par notikumiem un piekļūtu video arhīvam. Mēs pielāgosimies tavām vajadzībām, jo Mapon risinājumi atbalsta vairākus kameru modeļus un konfigurācijas, kā arī ļauj izvēlēties tev nepieciešamo funkcionalitāti.

Īss ieskats Mapon video kameru risinājumos

Ja tevi ieinteresēja Mapon video kameru risinājumi vai radās jautājumi par tiem, droši rezervē laiku sarunai ar mums!