Lai gan degvielas cenas allaž ir bijis sāpīgs temats, Krievijas prettiesiskā rīcība, iebrūkot Ukrainā, situāciju ir krietni saasinājusi. Kopš februārā beigām degvielas cenas ir būtiski pieaugušas, liekot visiem jautāt, vai, kad un par cik tās mazināsies. Tomēr arī laikā, kad viss šķiet neparedzams, ir svarīgi nepadoties pašplūsmai un meklēt potenciālus situācijas risinājumus. Šajā rakstā aplūkosim, kā gudra, faktos balstīta degvielas pārvaldība var palīdzēt tavai komandai efektīvāk izmantot degvielu un nodrošināt tev lielāku kontroli pār saviem izdevumiem tagad un arī nākotnē.
Sākumā par to, kas tad īsti ir degvielas kontrole. Īsumā, tas ir telemātikas risinājums, kas var palīdzēt uzraudzīt degvielas lietojumu, uzlabot autoparka degvielas patēriņu un samazināt izmaksas. Degvielas patēriņu mēra dažādos veidos, tostarp nolasot borta datora rādījumus un izmantojot dažādus sensorus, kas reģistrē un pārsūta informāciju uz autoparka pārvaldības platformu, kur tā tiek analizēta. Tagad, kad esam noskaidrojuši, kā informācija tiek iegūta, apskatīsim, kā tā var palīdzēt.
1. Pārvaldi degvielas patēriņu
Kravas automašīnās ievietotie degvielas līmeņa sensori noteiks degvielas tilpumu bākā un nosūtīs informāciju uz tevis izmanototo telemātikas platformu. Tajā tev būs iespēja apskatīt degvielas patēriņu katra transportlīdzekļa brauciena laikā. Tomēr jāņem vērā, ka tas nekad nebūs vienmērīgs.
Tas gan ir likumsakarīgi, jo transportlīdzekļiem nākas patērēt vairāk degvielas, lai, piemēram, uzbrauktu kalnā vai pārvietojoties caur apdzīvotu vietu, un mazāk – braucot vienmērīgi pa šoseju. Eksperimentēšana ar maršrutiem un braucienu optimizācija var palīdzēt no tā izvairīties. Liels degvielas patēriņš var būt arī tiešs autovadītāju braukšanas paradumu rezultāts, jo straujš paātrinājums vai bremzēšana, pārmērīga tukšgaita un ripošana var nevajadzīgi palielināt degvielas patēriņu.
Viens no efektīvākajiem degvielas patēriņa samazināšanas veidiem ir tā saucamā eko-braukšana. Proti, kravas automašīna, kas brauc ar ātrumu 90 km/h, patērēs par 10% vairāk degvielas nekā kravas automašīna, kas brauc ar ātrumu 80 km/h. Nenoliedzami, tas var izklausīties pretrunīgi, jo rada iespaidu, ka būs nepieciešams vairāk laika, lai sasniegtu galamērķi. Kā izrādās, tas nav tik viennozīmīgi.
Katram transportlīdzeklim ir savs optimālais ātrums, kas ir balstīts uz tā motora apgriezienu skaitu minūtē. Apvienojot optimālo ātrumu ar pārdomātu un atbildīgu braukšanas stilu, varēsi maksimāli efektīvi izmantot sev pieejamos līdzekļus.
Labā prakse liecina, ka, braucot ar ātrumu 90 km/h, uz 100 km iztērēsi 31 litru degvielas, savukārt pie 80 km/h – aptuveni 28 litrus uz 100 km. Ņemot vērā, ka ES braukšanas un atpūtas laika noteikumi ļauj braukt vidēji deviņas stundas dienā, braucot ar ātrumu 80km/h un nobraucot 720km, tu varētu ietaupīt ap 20 litriem dienā un ap 600 litriem 30 dienās. Turklāt, atceroties, ka degvielas cenas šobrīd lēkā un dažbrīd sasniedz līdz pat 2 EUR/l, tas būs visnotaļ būtisks ietaupījums.
Braukšanas analīzes risinājumiem ir vairākas priekšrocības. Lai gan vadītāja sniegums ir primārais faktors, kas nosaka degvielas patēriņa efektivitāti, pats risinājums ir veidots, balstoties uz labo braukšanas praksi. Tas nozīmē, ka augsts vērtējums norādīs ne tikai uz to, ka autovadītājs brauc efektīvi, bet arī droši.
Pieejamie dati atspoguļos katra autovadītāja braukšanas paradumus. Balstoties uz tiem, tev būs iespēja izvērtēt nepieciešamību pēc apmacībām vai veidot motivācijas programmas darbiniekiem. Piemēram, Bertschi AG – Eiropas tirgus līderis intermodālo ķīmisko vielu pārvadājumu jomā – ir ieviesis gan ikgadējās apmācības, gan apbalvošanas sistēmu uzņēmumā, izsakot pateicību autovadītājiem ar vislabākajiem rezultātiem. Jāņem vērā, ka Bertschi AG kā ķīmisko vielu pārvadātājam droša braukšana ir liela prioritāte, un braukšanas analīzes risinājums palīdz viņiem to nodrošināt.
Rezumējot visu iepriekš minēto, ar šo risinājumu palīdzību varēsi izzināt potenciālos lieka degvielas patēriņa cēloņus un atrast efektīvus risinājumus, kas sniegs tev atdevi ilgtermiņā.
2. Plāno transportlīdzekļu uzpildi
Vēl viena degvielas pārvaldības sistēmu priekšrocība ir iespēja sekot līdzi reāllaika degvielas līmenim. Kāpēc tas ir svarīgi? Visa tev pieejamā informācija parasti tiks atspoguļota kā vēsturiskie dati, kas ir labi vispārīgam pārskatam, bet var tevi kavēt situācijās, kurās nepieciešama ātra reakcija.
Lai nodrošinātu efektīvu darbplūsmu, tavā komandā noteikti ir gan autovadītāji, gan dispečeri, kas attālināti pārrauga maršrutu izpildi. Un kaut arī abiem ir pieejams aptuvenais degvielas līmeņa rādītājs, dispečeris var palīdzēt situācijās, kad nepieciešams atrast tuvāko kravas automašīnām piemēroto uzpildes stāciju vai auto servisu, ja ar transportlīdzekli kas atgadījies.
Ņemot vērā šī brīža neskaidrības par turpmākajām degvielas piegādēm Eiropai un no tām izrietošajām izmaiņām cenās, dispečeriem var nākties palīdzēt autovadītājiem. Piemēram, novirzot tos uz neierastām, bet šobrīd uzņēmumam izdevīgākām degvielas uzpildes vietām. Gada sākumā Polija bija liels degvielas tūrisma objekts PVN samazinājuma dēļ. Taču tie, kuri pēdējā mēneša laikā devušies cauri valstij, zinās teikt, ka gan kara, gan cenu iespaidā atsevišķās degvielas uzpildes stacijās vienkārši trūkst degvielas, kamēr citās ir noteikti ierobežojumi attiecībā uz iegādājamo apjomu.
Tā kā autovadītāju ierastās degvielas uzpildes stacijas var nebūt pieejamas, dispečeri būs labs palīgs efektīva risinājuma nodrošināšanā.
3. Novērs zādzības
Neskaitāmi daudz skaitļu un rādītāju informēs tevi par kopējo situāciju autoparkā, tomēr nekas nesniegs labāku priekšstatu par attēlu. Izvēlies pārraudzīt savu transportlīdzekļu degvielas patēriņu, izmantojot grafikus. Tie sniegs skaidru un uzskatāmu priekšstatu par to, vai degvielas patēriņš ir mērens, vai ir manāmi strauji pieaugumi vai kritumi. Tas var liecināt par dažādām lietām; visbiežāk tieši degvielas uzpildīšanu.
Tomēr ir situācijas, kad parādās kritumi, tādējādi norādot uz strauju degvielas zudumu. Iemesls tam var būt problēma ar bāku (ja transportlīdzeklis ir kustībā), vai arī elementāra bākas iztukšošana (ja transportlīdzeklis ir bijis neaktīvs un atsācis braukt ar krietni mazāku degvielas daudzumu).
Degvielas zagšana kravu pārvadājumu jomā nav nekas jauns. Tā teju vai kļuvusi par vispārpieņemtu faktu, kas mudina cilvēkus rast arvien jaunus veidus, kā to paveikt nemanāmi.
Ja par pašiem autovadītājiem, viņi reti kad vairs nolej degvielu no transportlīdzekļa. Tā vietā novērojama degvielas kannu izmantošana brīdī, kad notiek darba transportlīdzekļa uzpilde. Šādās situācijās var palīdzēt dažādas integrācijas ar telemātikas platformām. Apvienojot uzņēmuma degvielas kartes datus ar pieejamajiem telemetrijas datiem, varēsi pārliecināties, vai apmaksātais degvielas apjoms isakrīt ar platformā uzrādīto degvielas līmeņa kāpumu.
Taču jāpatur prātā, ka mūsdienās degvielu zog arī trešās personas. Visbiežāk tas notiek tieši transportlīdzekļu avadītāju atpūtas periodos. Lai no tā izvairītos un pasargātu gan darbiniekus, gan arī uzņēmuma līdzekļus, der apsvērt bākas vāka sensoru ieviešanu, kas signalizēs gadījumos, kad to kāds nelikumīgi cenšas atvērt.
Neskatoties uz visu rakstā minēto, var gadīties, ka tev joprojām ir šaubas, vai šis risinājums atbilst tavām biznesa vajadzībām. Iespējams, tu nedarbojies transporta nozarē vai veic uzņēmējdarbību kādā konkrētā, nelielā reģionā. Iespējams, tavs uzņēmums izmanto tikai vieglos transportlīdzekļus, un nav pārliecības, ka risinājums tev derēs. Labā ziņa ir tāda, ka degvielas kontroles risinājumi var būt efektīvs palīgs neatkarīgi no darbības jomas vai nobrauktā attāluma.
Piemēram, Otaņķu Dzirnavnieks ir lielākais lauksaimniecības pakalpojumu sniedzējs Baltijā ar 20 gadu pieredzi Eiropas tirgū. Kopš degvielas patēriņa risinājumu ieviešanas uzņēmumā, degvielas patēriņš ir samazinājies par 10%.
Mapon ir viens no vadošajiem telemātikas pakalpojumu sniedzējiem Ziemeļeiropā, piedāvājot vairākus risinājumus no GPS izsekošanas un degvielas kontroles līdz maršruta plānošanai un vadītāju braukšanas analīzei. Katrs no šiem risinājumiem atsevišķi vai kopā var palīdzēt labāk izprast tava autoparka degvielas patēriņu un palīdzēt to efektīvi pārvaldīt. Lai saņemtu vairāk informācijas, sazinies ar mūsu komandu un sāc pieņemt uz faktiem balstītus lēmumus sava autoparka attīstībai jau šodien!