4 priežastys, kodėl autoparko vaizdo telematika greitai atsiperka

Vaizdo telematika – tai autoparko valdymo sprendimas, leidžiantis vadovams gauti daug naudingos vizualinės informacijos apie atskirus automobilius ir visą autoparką. Tai papildymas prie įprastų autoparko valdymo įrankių, kuriuos jau naudoja daugelis įmonių – leidžiantis dar aiškiau matyti bei suprasti autoparko darbą.

Pavyzdžiui, jei įvyksta susidūrimas, autoparko valdymo programinė įranga gali išanalizuoti informaciją, tokią kaip transporto priemonės greitis ar staigus stabdymas. Tai gali padėti nustatyti avarijos priežastį, tačiau konteksto dažnai vis tiek trūksta. Būtent čia padeda vaizdo kamerų sistemos – jos parodo viską, kas įvyko!

Ir tai tik vienas iš daugelio galimų pritaikymo būdų. Šiuolaikinė vaizdo telematika siūlo daugybę galimybių autoparko įmonėms – dėl to tai tampa būtinybe. Tai akivaizdu ir iš statistikos: įmonės vis aktyviau diegia šią technologiją. Berg Insight analizė rodo, kad vaizdo telematikos įrenginių skaičius Europoje turėtų padidėti nuo 1,4 milijono 2023 metais iki 3,1 milijono 2028 metais.

Pažvelkime į autoparko vaizdo kamerų sprendimus ir sužinokime, kodėl jie laikomi autoparko valdymo ateitimi ir kokią vertę jie gali suteikti jūsų įmonei.

Kas yra vaizdo telematika?

Vaizdo telematika susideda iš kelių elementų. Pirmiausia – pati kamera, kuri nuolat filmuoja. Įrašai siunčiami į skaitmeninį vaizdo įrašymo įrenginį (DVR), kuris gali būti atskiras įrenginys arba integruotas į pačią kamerą. Jei kamera yra akys, tai DVR – smegenys, kurios saugo duomenis, palaiko ryšį, turi GPS sekimo funkciją ir t. t. Šis įrenginys perduoda duomenis į autoparko valdymo platformą, kur vadovas gali nuotoliniu būdu stebėti visus transporto priemonių veiksmus įvairiais būdais*:

  • Stebėkite tiesioginę bet kurios transporto priemonės kamerų transliaciją
  • Gaukite įspėjamuosius pranešimus ir vaizdo klipus, kai įvyksta nenumatyti įvykiai, pvz., staigus stabdymas
  • Pasiekite kamerų vidinę atmintį, peržiūrėkite, tvarkykite ir atsisiųskite įrašus

* Galimos funkcijos priklauso nuo naudojamos techninės įrangos.

Analizė realiuoju laiku

Be paprasto įrašymo, šiuolaikinės autoparko kameros geba analizuoti situacijas realiuoju laiku. Jos naudoja jutiklius ir dirbtinio intelekto (DI) sprendimus, kurie gali nustatyti ir aptikti įvairius įvykius tiek transporto priemonės viduje, tiek išorėje. Juos galima suskirstyti į tris pagrindines kategorijas:

  • Vairavimo elgsenos analizė (DBA): analizuoja GPS ir jutiklių duomenis, aptinka staigius stabdymus, posūkius ir pan.
  • Pažangios pagalbos vairuotojui sistemos (ADAS): stebi situaciją išorėje ir įspėja apie nukrypimą nuo eismo juostos ar gresiantį susidūrimą
  • Vairuotojo stebėjimo sistemos (DMS): naudoja į saloną nukreiptas kameras ir aptinka nepageidaujamą elgesį – rūkymą, telefono naudojimą, vairavimą pavargus ir kt.

Įvykius galima sukonfigūruoti taip, kad pranešimus gautų tiek vairuotojas, tiek autoparko vadovas. Šie duomenys vėliau gali būti panaudoti situacijų analizei, vairuotojų mokymui arba realiuoju laiku pateikiant grįžtamąjį ryšį – tam, kad būtų išvengta pavojingų situacijų.

Vaizdo kamerų sistemos autoparkui

Bendra kameros konfigūracija ir jų kiekis priklauso nuo jūsų autoparko poreikių. Galimi įvairūs variantai – priekinės, į saloną nukreiptos, šoninės, galinės kameros ir kameros priekaboms. Sumontavus kelias kameras viename automobilyje galima sukurti 360° vaizdą aplink transporto priemonę ir taip dar labiau pagerinti matomumą.

Maža šoninė kamera, sumontuota po pristatymo furgono šoniniu langu.
Po galinio vaizdo veidrodėliu – įprasta vieta autoparko kamerai montuoti.

Vaizdo kameras galima naudoti įvairiomis kombinacijomis. Dažniausiai yra naudojama viena priekinė kamera su integruotu DVR. Sudėtingesnėms sistemoms dažniausiai prireikia atskiro DVR, kuris sujungia visas kameras į vieną tinklą.

Tai yra pagrindinė informacija, kurią turėtumėte žinoti apie vaizdo kamerų sprendimus, skirtus autoparko valdymui. Dabar atėjo metas susitelkti į tai, kokią konkrečią naudą šie sprendimai gali suteikti jūsų įmonei!

1. Gaukite įrodymus avarijos ar vagystės atveju

Tai tikriausiai pati akivaizdžiausia vaizdo telematikos nauda. Logiška – neturint aiškių įrodymų, vairuotojas gali būti pripažintas kaltu dėl įvykusios avarijos, o tai reikštų tiek finansinius nuostolius, tiek įmonės reputacijos pablogėjimą. Egzistuoja bauginančių pavyzdžių apie vadinamuosius „branduolinius verdiktus“ – t. y. daugiau nei 10 mln. eurų siekiančias kompensacijas. Žinoma, įprastai viskas ne taip dramatiška – dažni atvejai sukelia iki 5000 eurų nuostolių, įskaitant baudas ar administracinių išteklių sąnaudas. Tačiau ir tokios sumos gali gerokai pakenkti verslui. Akivaizdu, kad vaizdo telematikos sistemos kaina būtų daug mažesnė – tai kodėl rizikuoti?

Autoparko sekimo sistema su vaizdo kameromis ne tik užfiksuoja incidentą, bet ir suteikia galimybę nuotoliniu būdu peržiūrėti įrašą bet kada, kai to reikia. Taip vairuotojui ar autoparko vadovui nereikia fiziškai pasiekti kameros ir rankiniu būdu perkelti vaizdo įrašo.

Įvykių sistema automatiškai informuos autoparko vadovą apie incidentą ir pateiks trumpą vaizdo įrašą. Be to, ją galima naudoti pirmajam nuostolio pranešimui (FNOL) pateikti draudimo bendrovei – patikimu ir iš dalies automatizuotu būdu. Jei vėliau prireiktų platesnio konteksto, galite pasinaudoti atminties kortelės funkcija, kad peržiūrėtumėte ir atsisiųstumėte visą vaizdo įrašą tiesiai iš DVR įrenginio vidinės atminties.

Mapon platformos skyrius, skirtas kamerų atminties kortelėms, kuriame autoparko vadovas gali peržiūrėti ir atsisiųsti įrašus iš vaizdo registratoriaus.
Pasirinkite transporto priemonę, datą ir laiką, kad gautumėte išsamų įvykio vaizdą.

Kuo daugiau kamerų, tuo geriau – juk ne visos avarijos įvyksta priekyje. Su šoninėmis ir galinėmis kameromis galėsite apsisaugoti ir nuo kitokių kaltinimų, pavyzdžiui, jei sandėlio savininkas teigia, kad jūsų vairuotojas apgadino rampą pakrovimo ar iškrovimo metu. Be to, jei vagystės kelia rimtą grėsmę jūsų įmonei, priekabos kamera gali būti itin naudinga siekiant nustatyti pažeidėjo tapatybę.

Mes panaudojome vaizdo registratoriaus įrašą, kad įrodytume, jog mūsų vairuotojas buvo nekaltas.

Net viena kamera žymiai padidina tikimybę sėkmingai apginti draudiminį reikalavimą.

2. Supraskite ir gerinkite vairavimo kultūrą

Turint tiek daug technologijų aplinkui, lengva pamiršti, kad už vairo vis dar sėdi žmogus.

Dažnai būtent žmogiškasis faktorius yra tai, ką galima ir ką reikia tobulinti – jis prisideda prie iki 90% visų eismo įvykių.

Ne mažiau svarbus faktas – 75% avarijų įvyksta vien dėl žmogiškųjų klaidų. Štai keletas situacijų, kuriose vairavimo įpročiai daro tiesioginę įtaką saugumui ir efektyvumui kelyje:

  • Greičio viršijimas, ilgas laikas laukiant įjungus variklį ir staigus stabdymas padidina degalų sąnaudas bei sukelia nereikalingus finansinius nuostolius;
  • Dėmesio blaškymas naudojantis telefonu, rūkymas ar vairavimas be poilsio gali sulėtinti reakcijos laiką pavojingoje situacijoje;
  • Išvažiavimas iš eismo juostos, per mažas atstumas iki priekyje važiuojančio automobilio ir aklųjų zonų ignoravimas padidina nelaimingo atsitikimo tikimybę.

Laimei, vaizdo telematikos programinė įranga padeda nustatyti tokius elgesio modelius. Didžiausias iššūkis analizuojant vairuotojų elgesį anksčiau buvo būtent pačių pažeidimų fiksavimas. Naudodami autoparko vaizdo telematiką, turite kelias galimybes.

Galite bet kuriuo metu įsijungti tiesioginę bet kurios transporto priemonės vaizdo transliaciją ir patikrinti, ar viskas vyksta sklandžiai. Žinoma, tikimybė atsitiktinai pastebėti pažeidimą šiuo būdu nėra didelė.

Antra, pažangesnė galimybė – naudotis vaizdo kamerų jutikliais, kurie gali aptikti įvairius iš anksto sukonfigūruotus įvykius. Kai įvyksta tam tikras veiksmas, autoparko vadovas gauna pranešimą ir vaizdo klipą. Tuomet vadovas gali peržiūrėti, atsisiųsti arba ištrinti medžiagą ir priimti sprendimą dėl tolimesnių veiksmų. Galimos įvairios jutiklių konfigūracijos – nuo paprastų pranešimų apie greičio viršijimą iki nuovargio aptikimo, jei įdiegta į saloną nukreipta kamera.

Autoparko vadovas peržiūri Mapon platformos kamerų įvykių skyrių.
Gaukite įrašus automatiškai, kai nustatomas pažeidimas.

Ką daryti su vaizdo įrašais?

Vaizdo kamerų sprendimai suteikia lankstų ir kūrybišką būdą tobulinti darbuotojų vairavimo įpročius:

  • Organizuokite bendro pobūdžio vairuotojų mokymus naudodami anoniminius įrašus
  • Surenkite vidinį konkursą, apdovanojant saugiausiai vairuojančius darbuotojus
  • Įveskite premijų sistemą, kuri skatintų atsakingą elgesį kelyje
  • Dirbkite individualiai su kiekvienu vairuotoju, aptardami jų asmeninius vaizdo įrašus

3. Būkite žingsniu priekyje – atitikite teisės aktus ir draudimo reikalavimus

Transporto sektoriuje – nuo automobilių gamintojų iki logistikos įmonių – pastaraisiais metais saugumas tapo pagrindiniu prioritetu. Šį pokytį iš dalies paskatino nauji teisės aktai, kurie yra kuriami ir taikomi siekiant sumažinti avarijų riziką. Pavyzdžiui, Europos Sąjungoje jau galioja įstatymai, numatantys privalomą saugos įrangą visiems naujiems automobiliams.

Prieš keletą metų ES įvedė papildomus saugumo standartus naujoms transporto priemonėms – daugelis jų pagrįsti dirbtiniu intelektu veikiančiomis vaizdo kameromis ir jutikliais. Tarp jų yra vairuotojo mieguistumo ir dėmesio stokos įspėjimai, išplėstinės blaškymosi sistemos, įvykių duomenų registratoriai ir kt. Šie reikalavimai dabar yra privalomi gamintojams, todėl, jei jūsų autoparke yra ir naujesnių, ir senesnių transporto priemonių, kai kurie vairuotojai gali būti mažiau apsaugoti. Naudodami vaizdo telematiką, galite visą autoparką pakelti iki vienodo saugumo standarto ir užtikrinti atitiktį taikomiems reikalavimams bei standartams, kaip, pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje esančiam Direct Vision Standard (DVS). Tikėtina, kad tokių teisės aktų ateityje tik daugės.

Palankesnės draudimo sąlygos

Kalbant apie draudimą, yra du svarbūs aspektai. Pirma, nors vaizdo telematikos sistemos dažniausiai nėra privalomos siekiant gauti transporto draudimą, jos labai rekomenduojamos. Kodėl? Jos pagreitina žalos vertinimo ir patikros procesus bei padidina atvejų, kai vairuotojai išteisinami, skaičių.

Antra, draudimo įmokos visada išlieka aktualia tema – jos yra viena didžiausių transporto priemonės bendros nuosavybės išlaidų dalių. Vaizdo telematika gali padėti gauti geresnius draudimo pasiūlymus. Nors tai neįvyks akimirksniu, laikui bėgant draudikas pastebės sumažėjusį avarijų skaičių, greitesnį ir kokybiškesnį žalos administravimą bei galimybę patikimai įrodyti vairuotojo nekaltumą – ir visa tai dėka vaizdo kamerų sprendimų, skirtų autoparkams.

4. Padidinkite saugumą keliuose realiuoju laiku

Autoparkų saugumas keliuose vis dar turi daug potencialo tobulėjimui. Pavyzdžiui, Europos kelių saugos stebėsenos centras (ERSO) pažymėjo, kad 2023 m. ES žuvo 333 sunkiasvorių transporto priemonių keleiviai – ir tai neįskaitant kitų eismo dalyvių.
Vaizdo telematika nėra skirta vien tik įvykių analizei po fakto – ji gali realiai padėti tiek vadovams, tiek vairuotojams būnant kelyje.

Vairuotojams vaizdo telematika padeda pagerinti matomumą. Sistemoje į kabiną montuojamas ekranas, kuris rodo tiesioginį vaizdą iš visų transporto priemonėje įrengtų kamerų. Tai itin naudinga tokiose situacijose kaip:

  • Aklųjų zonų tikrinimas prieš atliekant manevrą
  • Atstumo iki rampos įvertinimas atbuline eiga
  • Užtikrinimas, kad parkuojantis nėra kontakto su kita transporto priemone ar objektu

Be to, autoparko vadovas gauna pranešimus, kai sistema užfiksuoja problemas, tokias kaip vairuotojo išsiblaškymas, kelio juostos kirtimai ar saugaus atstumo nesilaikymas. Tada vadovas gali prisijungti prie tiesioginės vaizdo transliacijos ir tiesiogiai susisiekti su vairuotoju – mokymui, įspėjimui ar tam, kad atkreiptų dėmesį į konkretų saugumo aspektą.

Pagalbos iškvietimas

Dar viena dažnai neįvertinta saugos funkcija – SOS mygtukas (fizinis arba programėlėje). Principas paprastas – vairuotojas gali jį paspausti įvykus avarijai, atsiradus sveikatos problemoms ar techninei avarijai, kad nedelsiant būtų informuotas autoparko vadovas.

Vaizdo telematikos programinė įranga šią funkciją pakelia į kitą lygį – ji leidžia vadovui peržiūrėti tiesioginį vaizdą ir įvertinti, kokios pagalbos reikia. Ši funkcija ypač naudinga, jei, pavyzdžiui, transporto priemonė netyčia išpila pavojingą krovinį arba yra apiplėšiama.

Išsinuomokite kameras ir lengvai pasiekite vaizdo telematikos teikiamas naudas

Vaizdo telematika jau įrodė savo vertę daugelyje sričių – nuo išlaidų taupymo paneigiant melagingus kaltinimus su vaizdo įrodymais iki gyvybių išsaugojimo gerinant vairavimo įpročius. Nėra abejonių, kad ši technologija ateityje bus vis plačiau naudojama. Mapon klientų patirtis rodo, jog vaizdo kameros atsiperka jau po vieno išspręsto incidento. Ypač kai siūlome nuomos galimybę, leidžiančią itin paprastai pradėti naudotis sistema.

Mapon siūlo pilną vaizdo telematikos sprendimą – nuo techninės įrangos įrengimo iki autoparko valdymo programinės įrangos. Po sistemos įdiegimo autoparko vadovas gali lengvai stebėti tiesioginį vaizdą, gauti pranešimus apie įvykius ir pasiekti vaizdo įrašus iš atminties kortelės per Mapon platformą.

Mes prisitaikome prie jūsų poreikių, palaikome įvairius kamerų modelius, skirtingus įrengimo sprendimus ir įvairias programinės įrangos funkcijas.

Štai Mapon vaizdo kamerų sprendimų apžvalga.

Jei jus domina Mapon vaizdo telematikos sprendimai autoparkams arba turite klausimų, nedvejodami susisiekite su mumis bet kuriuo metu!

CategoriesLT